Utrata statusu to koniec ulgi
Były zakład pracy chronionej, choć nie może swobodnie dysponować funduszem rehabilitacji niepełnosprawnych, traci prawo do zwolnienia ze składek świadczeń sfinansowanych z tych środków. Wpływa to na sposób obliczania podatku.
- Utraciliśmy status zakładu pracy chronionej, ale nadal utrzymujemy zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Jego środki przeznaczamy m.in. na pomoc indywidualną dla leczących się pracowników, na turnusy rehabilitacyjne czy szkolenia. Jednemu z pracowników wypłaciliśmy świadczenie na zakup środków medycznych, a innemu częściowo umorzyliśmy pożyczkę na modernizację wózka inwalidzkiego. Czy świadczenia dla tych osób są oskładkowane i czy nadal korzystają ze zwolnienia od podatku? – pyta czytelniczka.
Niestety ani przepisy z zakresu ubezpieczeń, ani wykładnia ZUS i resortu pracy nie są w tej sytuacji po stronie pracodawcy i ubezpieczonego. Świadczenia z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) wchodzą więc do podstawy wymiaru składek.
Nadal spełnione są natomiast warunki do zwolnienia z podatku dochodowego. Jednak przy sporządzaniu listy płac należy uważać. Obliczając zaliczkę na podatek, od dochodu i podatku nie wolno odliczać składek – odpowiednio społecznych i zdrowotnej – naliczonych od świadczenia zwolnionego z PIT.
Brak uprawnień
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Są to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta