Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utrata statusu to koniec ulgi

30 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka
Lista płac dla pracownika za styczeń 2014 r.
źródło: Rzeczpospolita
Lista płac dla pracownika za styczeń 2014 r.

Były zakład pracy chronionej, choć nie może swobodnie dysponować funduszem rehabilitacji niepełnosprawnych, traci prawo do zwolnienia ze składek świadczeń sfinansowanych z tych środków. Wpływa to na sposób obliczania podatku.

- Utraciliśmy status zakładu pracy chronionej, ale nadal utrzymujemy zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Jego środki przeznaczamy m.in. na pomoc indywidualną dla leczących się pracowników, na turnusy rehabilitacyjne czy szkolenia. Jednemu z pracowników wypłaciliśmy świadczenie na zakup środków medycznych, a innemu częściowo umorzyliśmy pożyczkę na modernizację wózka inwalidzkiego. Czy świadczenia dla tych osób są oskładkowane i czy nadal korzystają ze zwolnienia od podatku? – pyta czytelniczka.

Niestety ani przepisy z zakresu ubezpieczeń, ani wykładnia ZUS i resortu pracy nie są w tej sytuacji po stronie pracodawcy i ubezpieczonego. Świadczenia z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) wchodzą więc do podstawy wymiaru składek.

Nadal spełnione są natomiast warunki do zwolnienia z podatku dochodowego. Jednak przy sporządzaniu listy płac należy uważać. Obliczając zaliczkę na podatek, od dochodu i podatku nie wolno odliczać składek – odpowiednio społecznych i zdrowotnej – naliczonych od świadczenia zwolnionego z PIT.

Brak uprawnień

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Są to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament