Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Honorarium wykładowcy to przychód do oskładkowania

30 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Agnieszka Rosa

Pracodawca nabywa autorskie prawa majątkowe do utworu stworzonego przez pracownika. Dlatego 
od wynagrodzenia z tego tytułu musi zapłacić wszystkie obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.

Po raz kolejny Sąd Najwyższy potwierdził to w uchwale z 14 lutego 2012 r. (III UZP 4/11). Rozstrzygał pytanie prawne zadane przez sąd apelacyjny. Dotyczyło ono tego, czy od wynagrodzenia pracownika z umowy zawartej z pracodawcą o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu dydaktycznego trzeba płacić składki emerytalne, rentowe, wypadkową i chorobową.

Skomplikowana umowa

Pan Michał był profesorem szkoły wyższej, zatrudnionym na umowę o pracę na pełny etat. Umowa ta była jednak mało przejrzysta, bo kwestie związane z ustalaniem wynagrodzenia zasadniczego regulowały aneksy do angażu. Na pensję składały się honoraria z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów: naukowego – wyników badań do przeprowadzenia procesu dydaktycznego, i dydaktycznego – przygotowania i wygłoszenia wykładów. Do tego było jeszcze wynagrodzenie za opracowanie zajęć, za pracę ze studentami oraz organizacyjną, które nie podpadało pod prawo autorskie. W zakresie umów autorskich profesor miał wygłosić wykład, utrwalić program zajęć, przeprowadzić zaliczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament