Honorarium wykładowcy to przychód do oskładkowania
Pracodawca nabywa autorskie prawa majątkowe do utworu stworzonego przez pracownika. Dlatego od wynagrodzenia z tego tytułu musi zapłacić wszystkie obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.
Po raz kolejny Sąd Najwyższy potwierdził to w uchwale z 14 lutego 2012 r. (III UZP 4/11). Rozstrzygał pytanie prawne zadane przez sąd apelacyjny. Dotyczyło ono tego, czy od wynagrodzenia pracownika z umowy zawartej z pracodawcą o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu dydaktycznego trzeba płacić składki emerytalne, rentowe, wypadkową i chorobową.
Skomplikowana umowa
Pan Michał był profesorem szkoły wyższej, zatrudnionym na umowę o pracę na pełny etat. Umowa ta była jednak mało przejrzysta, bo kwestie związane z ustalaniem wynagrodzenia zasadniczego regulowały aneksy do angażu. Na pensję składały się honoraria z tytułu przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów: naukowego – wyników badań do przeprowadzenia procesu dydaktycznego, i dydaktycznego – przygotowania i wygłoszenia wykładów. Do tego było jeszcze wynagrodzenie za opracowanie zajęć, za pracę ze studentami oraz organizacyjną, które nie podpadało pod prawo autorskie. W zakresie umów autorskich profesor miał wygłosić wykład, utrwalić program zajęć, przeprowadzić zaliczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta