Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polonika czekają na odkrycie

30 stycznia 2014 | Moje Pieniądze
Marek Roefler, z wykształcenia fizyk. W 1983 r. założył firmę Dantex, która od 1996 r. zajmuje się budową biurowców pod wynajem i realizacją inwestycji mieszkaniowych.
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Marek Roefler, z wykształcenia fizyk. W 1983 r. założył firmę Dantex, która od 1996 r. zajmuje się budową biurowców pod wynajem i realizacją inwestycji mieszkaniowych.

Marek Roefler | Wiedzą i pasją można czasami nadrobić brak pieniędzy – mówi kolekcjoner w rozmowie z Januszem Miliszkiewiczem.

Rz: W 2010 r. w Konstancinie otworzył pan prywatne muzeum artystów Szkoły Paryskiej, którzy wyemigrowali z Polski. Właśnie zakończyła się tam trzecia monograficzna wystawa, tym razem Henryka Haydena (1883–1970).

Marek Roefler: Wystawiliśmy 165 dzieł. Mniej więcej połowa pochodziła z naszych zbiorów, a pozostałe z innych prywatnych kolekcji w Polsce i we Francji, najwięcej ze zbiorów Krzysztofa Juzonia i Pierre'a Celice'a. Dwujęzyczny jak zwykle katalog-album przygotował kustosz muzeum Artur Winiarski. Wysłaliśmy katalogi do wybranych światowych muzeów. Przy wystawie współpracowaliśmy z Pierrem Celice'em, opiekunem artystycznej spuścizny Haydena w Paryżu.

Hayden zrobił karierę artystyczną i rynkową znacznie większą niż Alicja Halicka i Szymon Mondzain, których wystawy odbyły się wcześniej.

Hayden kształcił się w Warszawie. Gdy wyemigrował do Francji, stał się malarzem znanym na świecie. Jego kubistyczne obrazy osiągają na międzynarodowym rynku wysokie ceny. Dorobek artysty prezentowany jest w najlepszych francuskich muzeach na stałych ekspozycjach. Może to spowodowało, że na jego wystawie frekwencja była znacznie większa. Odwiedzili  nas dyplomaci, muzealnicy, wycieczki zorganizowane i indywidualni miłośnicy sztuki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament