Trzeba podać przyczyny odmowy podpisania dokumentu
Procedury | Brak zgody na złożenie przez kierownika jednostki parafki pod sprawozdaniem musi zostać przez niego umotywowany. Takie pisemne uzasadnienie dołącza się do niepodpisanego raportu.
Regina Drabik
- Czy sprawozdanie finansowe musi być podpisane przez kierownika jednostki? Jakie są procedury, jeśli kierownik nie chce go podpisać? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości kierownik jednostki ma obowiązek zapewnić sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. Ustawa nakazuje też, aby przedstawił je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy >patrz ramka.
Takie sprawozdanie finansowe podpisuje – wraz z datą złożenia podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownik jednostki. Jeśli daną jednostką kieruje organ wieloosobowy (zarząd), to sprawozdanie finansowe muszą podpisać wszyscy członkowie tego organu.
Osoba zobowiązana do podpisania sprawozdania finansowego może nie zgodzić się na złożenie podpisu na sprawozdaniu finansowym. Odmowa złożenia podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia, które jest następnie dołączane do sprawozdania finansowego.
Przykład:
Członek zarządu neguje umowę
Główny księgowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „XYZ" sporządził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta