Jakie są obowiązki organów przy zmianie interpretacji podatkowej
Procedury. Dostarczenie do sukcesora spółki zmienionej interpretacji indywidualnej wydanej na rzecz tej spółki oznacza skuteczne doręczenie. Pozwala to uniknąć strat, jakie mógłby ponieść następca prawny w związku z zastosowaniem się do pierwotnych wyjaśnień.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 19 lutego 2013 r. (III SA/Wa 1970/13, III SA/Wa 1969/13).
Bank otrzymał interpretację indywidualną organu podatkowego potwierdzającą stanowisko przedstawione we wniosku. Po jej doręczeniu doszło do przekształcenia banku w inną spółkę akcyjną, przy czym profil działalności, oferta oraz siedziba banku się nie zmieniły. Po jakimś czasie organ uznał wydaną na rzecz podatnika interpretację za nieprawidłową i z urzędu zmienił wyrażone w niej stanowisko. Zmiana interpretacji została wysłana na adres banku, pod którym siedzibę miał już w tym czasie jego następca prawny. Zatem w momencie wydawania zmienionej interpretacji bank (pierwotny adresat) był już podmiotem de facto nieistniejącym.
Spółka (następca prawny banku) zaskarżyła zmienioną interpretację do WSA, podnosząc, że nie jest ona podmiotem właściwym do kierowania zmienionej interpretacji, gdyż na gruncie prawa podatkowego jest innym podatnikiem niż pierwotny wnioskodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta