Małżonkowie pod ochroną
Likwidacja wspólnego rozliczenia byłaby ciosem dla młodych Polaków. A najbardziej dyskryminowani w naszym kraju są właśnie oni – pisze publicysta „Rzeczpospolitej".
Propozycję ministra finansów, by zastanowić się nad likwidacją wspólnego rozliczenia małżonków nieposiadających dzieci należy uznać za kolejny cios wymierzony w młodych. Mateusz Szczurek wprawdzie szybko wycofał się ze swojego pomysłu, ale sam fakt, że wcześniej publicznie go przedstawił pokazuje czysto fiskalny sposób myślenia o gospodarce nowego gospodarza gmachu przy ul. Świętokrzyskiej.
Wbrew konstytucji
Artykuł 18 ustawy zasadniczej mówi, że „małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej". W art. 71 konstytucja dodaje jeszcze, że „państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych". Trudno więc zrozumieć, dlaczego przedstawiciel rządu rozpoczyna w ogóle debatę nad prawem małżonków do wspólnego rozliczenia. Są oni pod ochroną prawną – tak samo jak rodziny z dziećmi. Trudno, by system podatkowy nie zauważał legalnie zawartych związków, skoro są one pod ochroną konstytucji.
Rząd chce szukać pieniędzy w portfelach młodych małżonków, a ani słowem nie mówi o oszczędnościach
Jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta