Zmiana definicji wpłynie na koszty podatkowe
NOWE PRAWO | Od 1 kwietnia 2014 r. po raz kolejny zmodyfikowano określenie samochodu osobowego stosowane w ustawach o PIT i o CIT. Nowe brzmienie przepisów pociąga za sobą konsekwencje w zakresie pomniejszania przychodów o wydatki związane z tymi pojazdami.
Marcin Szymankiewicz
Od 1 stycznia 2014 r. przez samochód osobowy – dla celów podatku dochodowego – rozumie się pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą. Pierwsza zmiana w stosunku do przepisów obowiązujących w latach poprzednich sprowadza się do doprecyzowania, że chodzi tu o pojazd samochodowy w rozumieniu ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 1137 ze zm.). Prawo o ruchu drogowym definiuje pojazd samochodowy jako pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, przy czym określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego (zob. art. 2 pkt 33 prawa o ruchu drogowym). Oznacza to, że samochodem osobowym na gruncie CIT i PIT może być wyłącznie taki pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.
Uwaga! Na mocy przepisu przejściowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta