Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Istnienia klauzuli „beneficial owner” nie można domniemywać

31 marca 2014 | Prawo i praktyka | Agata Kot

CASH POOLING. Jeśli dana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania została podpisana przed wydaniem Komentarza do Modelowej Konwencji OECD i nie została potem renegocjowana, to posłużenie się nim w celu wyjaśnienia znaczenia danej normy traktatu jest niedopuszczalne.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 27 lutego 2014 r. (III SA/Wa 2375/13).

Spółka złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Wskazała, że zmierza partycypować w strukturze cash-poolingu (zarządzania płynnością finansową). W ramach tej struktury tzw. agent globalny (spółka z siedzibą we Francji) będzie koordynował nadwyżki i niedobory finansowe. Spółka zapytała, czy odsetki wypłacone przez nią na rzecz agenta globalnego w związku z jej przystąpieniem do opisanej struktury będą zwolnione z obowiązku zapłaty podatku u źródła na podstawie art. 11 ust. 1 polsko-francuskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO).

Organ podatkowy odpowiedział na to pytanie przecząco. Powołał się na wydany przez OECD w 1977 r. Komentarz do Modelowej Konwencji, podnosząc, że organizacja ta uznaje go za wiążący (co wiąże też Polskę). Zawarto w nim klauzulę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9802

Wydanie: 9802

Spis treści
Zamów abonament