Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak rezultatów nie przyspieszy rozstania

31 marca 2014 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

DOKUMENTY | Umowy na czas wykonania określonej pracy nie można wypowiedzieć. Dlatego zamiast niej firmy wolą wybrać umowę o dzieło. 
Dzięki temu mają większą pewność, że zadanie zostanie wykonane.

  • Czy umowy na czas wykonania określonej pracy funkcjonują, czy są tylko pustym zapisem kodeksowym? Czy i jaki jest okres jej wypowiedzenia? – pyta czytelniczka.

Umowę na czas wykonania konkretnej pracy przewiduje art. 25 § 1 k.p. Dość rzadko się ją stosuje. O braku jej popularności przesądza właśnie to, że co do zasady nie można jej wypowiedzieć.

Na koniec zadania

To rodzaj umowy terminowej, zawieranej w celu wykonania przez zatrudnionego ściśle określonego zadania. Nazywa się ją także umową projektową, przewidzianą na czas realizacji konkretnego zadania. Może to być np. przygotowanie planu przebudowy budynku, przeprowadzenie szkolenia. Stosuje się ją też do zadań dorywczych i sezonowych, np. w rolnictwie przy wykonaniu prac polowych (np. żniwa).

Nie sposób wtedy skorzystać z umowy na czas określony. Nie da się bowiem dokładnie przewidzieć terminu wykonania prac, gdyż występuje wiele niewiadomych czynników (np. pogoda).

Podobnie jest przy pracy fizycznej polegającej np. na rozładowaniu wagonu węgla przez jedną osobę. Natomiast przy tworzeniu np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9802

Wydanie: 9802

Spis treści
Zamów abonament