Nieuczciwa konkurencja
Akcja „Rz” | W szarej strefie produkty i usługi są tańsze. Jak uczciwe firmy mają konkurować z tymi omijającymi prawo?
„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic, otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet się pogarsza. W cyklu „Teraz przedsiębiorczość" przez ostatni rok opisywaliśmy różne dziedziny życia gospodarczego, które w największym stopniu wpływają na naszą globalną konkurencyjność. Na podstawie wskazań instytucji międzynarodowych oraz odczuć polskich przedsiębiorców stworzyliśmy listę dziesięciu największych barier, które mocno przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jedną z nich jest szara strefa, która po cichu niszczy uczciwe firmy.
1. Jedna czwarta gospodarki
Szara strefa w Polsce mogą sięgać nawet 24 proc. PKB – wynika z badań Friedricha Schneidera z uniwersytetu w Linz oraz AT Kearney. Oznacza to, że nawet co czwarta złotówka krąży w gospodarce poza kontrolą państwa. Na tle innych krajów Europy to sporo, choć nie najwięcej. Na 30 zbadanych krajów zajmujemy dziewiąte miejsce. W takich krajach jak Szwajcaria, Austria, Luksemburg mniej niż 10 proc. PKB generowane jest w szarej strefie, w Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Litwie – 28 proc. PKB i więcej.
2. Z fakturą czy bez?
Znaczna część gospodarki cienia to ukrywanie przed państwem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta