Kiedy wywiezienie uszlachetnionego produktu jest eksportem
KLASYFIKACJA. Jeżeli podatnik nabywa nieprzetworzony towar w kraju, potem poddaje go obróbce, a następnie sprzedaje na rzecz podmiotu spoza UE, to do takiej transakcji stosuje się zerową stawkę VAT.
Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy VAT przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
a) dostawcę lub na jego rzecz, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych
– jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.
Obowiązek podatkowy w zakresie eksportu towarów powstaje na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wydania towaru (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), względnie w dacie zakończenia okresu rozliczeniowego, jeżeli sprzedaż towarów następuje w systemie ciągłym (art. 19a ust. 4 ustawy). Tym samym, od 1 stycznia 2014 r. data wystawienia faktury VAT nie determinuje momentu powstania obowiązku podatkowego również w zakresie eksportu towarów.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia
Zgodnie z wyjaśnieniami wydanymi przez Ministerstwo Finansów (www.mf.gov.pl) dostawa towarów skutkująca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta