Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Harmonogram dla niepełnoetatowca może naruszać dobę pracowniczą

31 marca 2014 | Prawo i praktyka | Monika Wacikowska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Brak możliwości elastycznego planowania godzin pracy osobom zatrudnionym na część 
etatu to przeszłość. Pracodawcy zawdzięczają to nowelizacji przepisów. Znacznie ułatwia to łączenie zarobkowania w kilku miejscach.

Skorzystają na tym także pracownicy, którzy zaangażowani na część etatu, w wielu wypadkach łączą dwie umowy. Do tej pory było to utrudnione lub niemożliwe – właśnie ze względu na przepisy dotyczące planowania czasu pracy.

W dopuszczalnych granicach

Co do zasady zatrudnieni w niepełnym wymiarze podlegają takim samym ograniczeniom dotyczącym planowania czasu pracy, jak ich pełnoetatowi koledzy. To, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę, to fakt, że ich dobowy czas pracy ograniczony jest 8-godzinną normą lub dopuszczalnym w danym systemie czasu pracy, np. 12-godzinnym wydłużonym dobowym wymiarem.

Przykład 1

Pracodawca prowadzący firmę doradczą zatrudnia recepcjonistę na pół etatu w równoważnym systemie czasu pracy w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Na maj pracownik dostał harmonogram pracy taki jak w tabeli 1.

Różne godziny zajęć

Zatrudniający osobę w niepełnym wymiarze najczęściej liczy na to, że będzie mógł jej elastycznie planować pracę. Podobnie myśli pracownik, który często podejmuje zajęcie na część etatu, bo jest to jego drugie zatrudnienie. Fakty są jednak inne.

Oprócz w miarę elastycznego ograniczenia dobowego wymiaru czasu pracy (w zależności od stosowanego systemu) szef musi pamiętać, że planując czas pracy niepełnoetatowca, tak jak u pełnoetatowca, nie może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9802

Wydanie: 9802

Spis treści
Zamów abonament