Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziowie boją się unijnego prawa

31 marca 2014 | Prawo | Anna Słojewska

Luksemburg. Polskie sądy za mało interesują się prawem wspólnotowym – uważa Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W 2013 r. polskie sądy zadały zaledwie 11 pytań prejudycjalnych, czyli o interpretację unijnego prawa. To zdecydowanie najmniej spośród dużych państw UE. Dla porównania, z Niemiec napłynęło ich aż 97.

– Większość polskich pytań dotyczy spraw podatkowych. Można odnieść wrażenie, że w naszym prawie istnieje tylko problem z VAT – mówi prof. Marek Safjan, polski sędzia unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Na spotkaniu z grupą polskich dziennikarzy sędzia Safjan ocenił, że polskie sądy powinny częściej pytać TS UE o interpretację unijnego prawa. Bo może się potem okazać, że będą wydawać błędne orzeczenia i państwo poniesie za to odpowiedzialność.

– Pytanie prejudycjalne nie jest wnioskiem do sądu wyższej instancji, ale do partnera –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9802

Wydanie: 9802

Spis treści
Zamów abonament