Jak należy rozliczyć przerabianie i przetwarzanie towarów
Gdy polska spółka wykonuje usługę na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz norweskiego kontrahenta, miejscem świadczenia do celów VAT jest terytorium Norwegii. Do zapłaty daniny jest wtedy zobowiązany zagraniczny nabywca.
- Firma ABC prowadzi działalność w zakresie obróbki/przetwarzania towarów. Spółka przeprowadza dwojakiego rodzaju transakcje. Po pierwsze, przywozi towary (nieprzetworzone) od kontrahenta (prowadzącego działalność gospodarczą) z Norwegii. Następnie w Polsce przerabia/przetwarza te towary. Po obróbce towar jest wysyłany do tego samego kontrahenta w Norwegii. W drugim rodzaju transakcji ABC kupuje towary (nieprzetworzone) od polskiego podmiotu, a następnie po obróbce wysyła je do firmy z Norwegii. Jak opodatkować zgodnie z przepisami o VAT obróbkę i wywóz towarów? Czy jest to uszlachetnianie towarów, czy eksport towarów (w związku z wywozem poza terytorium UE)? – pyta czytelniczka.
Ustawa o VAT nie zawiera definicji usług polegających na przetwarzaniu/przerobie towarów. W praktyce obrotu gospodarczego usługi polegające na przetworzeniu, naprawie itp. towarów uznaje się za usługi na rzeczowym majątku ruchomym. Potwierdzają to również organy podatkowe >patrz ramka.
Ogólna czy szczególna
Do usług na rzeczowym majątku ruchomym odnosi się art. 28h pkt 2 ustawy o VAT. Stanowi on, że w przypadku świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami usług na rzeczowym majątku ruchomym miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym usługi te są faktycznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta