Kiedy należy się odszkodowanie za grunt
Każdy może został wywłaszczony z działki komercyjnej pod drogę lub szpital. Właściciel czy użytkownik powinien dostać wtedy pieniądze.
Poszerzenie drogi, budowa szkoły czy szpitala – realizacja takich inwestycji wymaga zwykle pozyskania gruntów, czyli wywłaszczenia. Może się ono odbyć tylko z poszanowaniem ustalonych procedur.
Kto ma prawo
Nie każdy podmiot może zabrać nieruchomość. Wywłaszczenia z niej może dokonać tylko samorząd terytorialny lub Skarb Państwa, i to wyłącznie na cele publiczne. Nie każda też inwestycja ma charakter publiczny. Zalicza się do nich te, o których mówi art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomoścami (dalej: ustawa) >patrz ramka. Ponadto wywłaszczony musi otrzymać odszkodowanie (art. 21 konstytucji).
Przepisy przewidują dwie ścieżki wywłaszczania: zwykłe i uproszczone. Ten pierwszy tryb reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami, a drugi różne specustawy. Ta najczęściej stosowana to tzw. specustawa drogowa, która dotyczy budowy autostrad, dróg krajowych i lokalnych. Jej pełna nazwa to: o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji dróg krajowych.
Można z niej także korzystać przy budowie dróg lokalnych. Nie jest to jednak obowiązkowe. Wywłaszczenia w ich wypadku mogą odbywać się na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Rolą tych ustaw jest przyśpieszenie budowy inwestycji ważnych z punktu widzenia państwa i społeczeństwa.
Zwykłym trybem, czyli nie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta