W polskiej energetyce potrzebny jest złoty środek
Wysokosprawna kogeneracja zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli na ograniczenie emisji CO2 – uważa prezes Fortum Power and Heat Polska.
Mikael Lemström
Wśród proponowanych przez Komisję Europejską rozwiązań unijnej polityki klimatycznej znajduje się między innymi postulat ograniczenia emisji CO2 o 40 proc. do roku 2030 oraz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii do poziomu 27 proc. Mimo dokonujących się – przyznajmy, bardzo powoli – zmian polska gospodarka nadal w ponad 90 proc. oparta jest na węglu. Nie dziwi więc fakt, że planowane regulacje stały się przyczynkiem do szerokiej dyskusji. Wypowiedzi polityków przed ostatnim szczytem UE pozwalały przypuszczać, że stanowisko Polski wobec propozycji jest negatywne, i można było zakładać nawet weto wobec proponowanych przez Komisję Europejską rozwiązań.
Od czego zależą ceny energii w krajach Unii
U podłoża takiego nastawienia leży przekonanie, że realizowanie ambitnych celów klimatycznych uniemożliwia szybki rozwój gospodarki i w długim terminie odbija się negatywnie na jej konkurencyjności. Dlatego Komisja Europejska postanowiła zbadać tę kwestię i przeprowadziła analizę cen energii. Stwierdzono, że ich wzrost spowodowany jest głównie wyższymi podatkami oraz kosztami dopłat do odnawialnych źródeł energii.
Oba te czynniki zależą od decyzji władz krajowych, które w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta