Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem wolno anulować fakturę

31 marca 2014 | Ekspert księgowy

ZASADY | Koncepcja wycofania błędnego dowodu sprzedaży została przyjęta w celu ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej, przy zapewnieniu ochrony budżetu państwa. Jej stosowanie jest możliwe, ale w określonych okolicznościach.

Grzegorz Gębka

Podatnicy VAT w prowadzonej działalności gospodarczej, co do zasady, dokumentują swoją sprzedaż fakturami. Liczba tych dokumentów rozliczeniowych oraz powszechność ich stosowania sprawiają, że naturalne jest pojawianie się różnego rodzaju błędów.

W przypadku ich wykrycia większość osób się zastanawia, czy naprawić je poprzez wystawienie faktury korygującej, czy może po prostu anulować całą fakturę. Jednocześnie możliwość anulowania faktury dla wielu osób jest dość tajemniczą i nie do końca klarowną konstrukcją. Nie wiadomo, w których aktach prawnych szukać przepisów, które ją ustanawiają. Nie jest jasne, kiedy trzeba wystawić fakturę korygującą, a kiedy można anulować wystawiony dokument. W końcu, jak się anuluje błędną fakturę?

Wypracowana na potrzeby praktyki

Ani sądy administracyjne, ani nawet sam minister finansów nie kwestionują uprawnienia podatników do anulowania sporządzanych przez nich faktur. Należy jednak podkreślić, że jest to dopuszczalne wyłącznie w określonych okolicznościach. Zdziwić się mogą jednak ci, którzy poszukują przepisów dotyczących tego zagadnienia. Ustawodawca nie wspomina o anulowaniu faktur ani w ustawie o VAT, ani w aktach wykonawczych do niej.

Gdzie zatem podatnik powinien szukać informacji na ten temat? Koncepcja anulowania błędnie sporządzonej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9802

Wydanie: 9802

Spis treści
Zamów abonament