Jaki etat, taki wymiar urlopu
Ustalając należną pracownikowi liczbę dni wypoczynku przelicza się je na ośmiogodzinne dniówki, bez względu na wymiar czasu pracy. Dopiero od niej odlicza się faktyczną liczbę godzin wybranych na poczet wolnego.
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Za podstawę należy tu przyjąć kodeksowy roczny wymiar urlopu przysługujący osobie zatrudnionej na cały etat, tj.:
- 26 dni – dla osób z co najmniej dziesięcioletnim stażem pracy albo
- 20 dni – przy krótszym stażu.
Praca plus nauka
Do okresu pracy mającego wpływ na liczbę dni urlopu wypoczynkowego, dolicza się również lata nauki. Dla przykładu osobie z wyższym wykształceniem można wliczyć osiem lat. Taki pracownik ma zatem prawo do 26 dni wakacji już po dwóch latach pracy.
Obliczając wymiaru urlopu, należy zatem:
- ustalić pełny wymiar urlopu przysługujący danemu pracownikowi, biorąc pod uwagę jego staż pracy i okresy zakończonej edukacji (26 albo 20 dni)
- obliczyć wymiar proporcjonalnego urlopu – mnożąc ustalony pełny wymiar urlopu przez wymiar czasu pracy.
Przy dokonywaniu obliczeń, niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Tylko robocze
Co do zasady urlopu udziela się pracownikowi w te dni, które są dla niego dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Wypoczynku udziela się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta