Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przygotować uchwałę w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury

08 kwietnia 2014 | Administracja
Il. 1
źródło: Rzeczpospolita
Il. 1
Il. 2
źródło: Rzeczpospolita
Il. 2

Gmina – jako organizator kultury – może decydować o utworzeniu, połączeniu, podziale czy likwidacji bibliotek, świetlic i klubów. Podstawą takich decyzji jest uchwała rady gminy. Przy opracowywaniu jej projektu trzeba stosować zasady techniki prawodawczej.

Jednostki samorządu terytorialnego, w tym również gminy, mają obowiązek tworzyć instytucje kultury, aby przy ich pomocy organizować i prowadzić działalność kulturalną na swoim terenie. Jest to jedno z zadań własnych gmin, nałożone nie tylko przez ustawę o samorządzie gminnym, ale również przez art. 9 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Podmiotom tworzącym instytucje kultury ustawa nadaje rangę organizatorów kultury, a to nie tylko prestiż, ale i obowiązki.

Samorządowe instytucje kultury to m.in. świetlice, kluby, domy kultury i biblioteki. Te ostatnie są szczególnymi instytucjami kultury, gdyż podlegają regulacji ustawy o bibliotekach, która jest kompatybilna z przepisami o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

WAŻNE

Organizowanie działalności kulturalnej przez jednostki samorządu terytorialnego odbywa się poprzez tworzenie i prowadzenie samorządowych instytucji kultury, dla których ta właśnie działalność jest podstawowym celem statutowym.

Jako organizator kultury gmina może decydować o utworzeniu, połączeniu, podziale czy likwidacji samorządowych instytucji kultury. Ponieważ sama procedura jest dość specyficzna i skomplikowana, prześledzimy ją na przykładzie połączenia samorządowych instytucji kultury.

Łączenie samorządowych instytucji kultury

Swego rodzaju...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament