Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymiana w opiece bez falstartu

08 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska
Anna Abramowska
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Anna Abramowska

Pochopne decyzje rodziców o rezygnacji z urlopu czy błędny podział uprawnień może się skończyć utratą części wolnego lub odmową wyrównania kwoty zasiłku macierzyńskiego.

Na możliwość wymiany rodziców na dodatkowym urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim rzutuje nie tylko sposób wybierania tych uprawnień. Niewłaściwy podział urlopów czy niedopełnienie wymogów proceduralnych zamyka drogę do wykorzystania całego rocznego rodzicielskiego, a w konsekwencji do wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Dwa tygodnie na zmianę

Pracownik wykorzystuje urlop rodzicielski wspólnie z żoną (po 13 tygodni na każde z rodziców). Czy może wcześniej wrócić do pracy, cedując na żonę niewykorzystaną część urlopu i prawo do zasiłku macierzyńskiego za ten czas?

Tak. Wymiar urlopu rodzicielskiego wynosi 26 tygodni. Można go wykorzystać w całości lub maksymalnie w trzech częściach następujących bezpośrednio po sobie. Żadna z nich nie może być jednak krótsza niż 8 tygodni i musi ona stanowić wielokrotność tygodnia.

Jeśli rodzice równocześnie korzystają z tego uprawnienia, to przysługuje im prawo do 13 tygodni tego wolnego. Każdy z nich może zrezygnować z dalszego wybierania tego urlopu – pod warunkiem że matka w ciągu dwóch tygodni po porodzie zadeklarowała, że chce wybrać pełny, 52-tygodniowy urlop na dziecko (jeden wniosek w trybie art. 1791 k.p.).

Należy jednak pamiętać o prawidłowym podziale. Inaczej drugi rodzic nie będzie mógł wykorzystać wolnego w części, z której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament