Błąd urzędnika może oznaczać konieczność powtórzenia przetargu
Brak publikacji ogłoszenia o przetargu nieograniczonym skutkuje unieważnieniem umowy.
Arkadiusz Jaraszek
Jedną z najważniejszych zasad obowiązujących w zamówieniach publicznych jest zasada jawności. Jej celem jest zapewnienie wszystkim uczestnikom postępowania oraz innym zainteresowanym podmiotom możliwości zapoznania się z informacjami i dokumentacją postępowania. Zasada ta została określona w art. 8 ust. 1 prawa zamówień publicznych (PZP), zgodnie z którym postępowanie o udzielenie zamówienia jest jawne.
Trzeba przekazać informacje
W celu praktycznej realizacji tej zasady wszystkie podmioty mające obowiązek zawierania kontraktów w trybie zamówień publicznych mają obowiązek zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej. Obowiązek ten ciąży na nich wówczas, gdy wykonawca jest wyłaniany w trybie przetargu nieograniczonego. Ponadto w przypadku, gdy wartość zamówienia jest niższa od tzw. progów unijnych (od początku tego roku wynoszą one: 5 mln 186 tys. euro, 207 tys. euro, 414 tys. euro – w zależności od rodzaju zamówienia i rodzaju zamawiającego), to zamawiający ma obowiązek zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu także w Biuletynie Zamówień Publicznych. W przypadku, gdy wartość zamówienia jest równa lub wyższa od tych kwot, zamawiający ma obowiązek przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta