Jak wyremontować zabytek
Niejedna firma marzy o siedzibie w starej kamienicy. Adaptacja starych murów i wnętrz do współczesnych potrzeb nie jest jednak taka prosta.
Sklep w kamienicy, a może księgarnia w przedwojennej wilii? Tego typu miejsca mają swój klimat, dlatego wiele firm chce mieć siedzibę w zabytkowych budynkach. Trzeba jednak pamiętać, że remont zabytkowego wnętrza wymaga załatwienia sporej ilości formalności. Dużo też do powiedzenia ma konserwator zabytków.
Nie tylko rejestr
Prawo przewiduje kilka rodzajów ochrony zabytków. Budynek może być wpisany indywidualnie do rejestru zabytków, ale nie tylko. Bywa też, że znajduje się na obszarze objętym ochroną konserwatorską. Tego typu ochrona obejmuje wówczas nie jeden budynek, ale wiele nieruchomości, które tworzą pewien układ urbanistyczny, na przykład rynek Starego Miasta w Warszawie. Są przypadki, że konserwator zdecydował się objąć ochroną całe miejscowości.
Decyzję w sprawie ustanowienia jednego z rodzajów ochrony podejmuje wojewódzki konserwator. Nie ma przy tym znaczenia, czy dla danego terenu jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy też go nie ma.
Budynek może być również wpisany do tzw. gminnej ewidencji zabytków – w praktyce wiele gmin ich jeszcze nie ma. Wówczas w miejscowym planie zostaną ustanowione inne zasady formy ochrony takiego zabytku.
Oznacza to, że jak inwestor wystąpi o pozwolenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta