Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wyremontować zabytek

08 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dabrowska

Niejedna firma marzy o siedzibie w starej kamienicy. Adaptacja starych murów i wnętrz 
do współczesnych potrzeb nie jest jednak taka prosta.

Sklep w kamienicy, a może księgarnia w przedwojennej wilii? Tego typu miejsca mają swój klimat, dlatego wiele firm chce mieć siedzibę w zabytkowych budynkach.  Trzeba jednak pamiętać, że remont zabytkowego wnętrza wymaga załatwienia sporej ilości formalności. Dużo  też do powiedzenia ma konserwator zabytków.

Nie tylko rejestr

Prawo przewiduje kilka  rodzajów ochrony zabytków.  Budynek może  być wpisany indywidualnie do rejestru zabytków, ale nie tylko. Bywa też, że  znajduje  się na obszarze objętym ochroną konserwatorską. Tego typu ochrona obejmuje wówczas nie  jeden budynek, ale wiele nieruchomości, które  tworzą pewien układ urbanistyczny, na przykład  rynek Starego Miasta w Warszawie. Są przypadki, że  konserwator zdecydował się objąć ochroną całe miejscowości.

Decyzję w sprawie ustanowienia jednego z rodzajów ochrony podejmuje wojewódzki konserwator.  Nie ma przy tym znaczenia, czy dla danego terenu jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy też go nie ma.

Budynek może być również wpisany do tzw. gminnej ewidencji zabytków – w praktyce wiele gmin ich jeszcze nie ma. Wówczas w miejscowym planie zostaną ustanowione inne zasady formy ochrony takiego zabytku.

Oznacza to, że jak inwestor wystąpi o pozwolenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament