Zamówieniowych zmian
Unijny prawodawca w nowej dyrektywie kładzie duży nacisk na odformalizowanie i uelastycznienie procedur.
Ewelina Kurowska, Marek Sterniczuk
Aplikanci radcowscy w Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI
W dniu 11 lutego 2014 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła nową dyrektywę w sprawie zamówień publicznych 2014/24/UE (dyrektywa) uchylającą dotychczasową dyrektywę 2004/18/WE, czyli tzw. dyrektywę klasyczną. Państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na wprowadzenie przepisów do prawa krajowego.
Odformalizowaniu i uelastycznieniu procedur ma służyć w szczególności przyjęcie jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Obejmie on oświadczenie własne wykonawcy (traktowane jako dowód wstępny), który zastąpi większość dotychczas składanych dokumentów. Będzie miało ono formę elektroniczną, a organy danego państwa, w którym wykonawca ma siedzibę, zostaną zobowiązane do jego wydania na żądanie wykonawcy. Szczegółowe dokumenty wykazujące potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu i brak podstaw do wykluczenia wykonawcy będą przedstawiane zamawiającym przed podpisaniem umowy, tylko przez wykonawcę, którego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta