Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minister instruuje podatników: szafa powinna być z cegieł

08 kwietnia 2014 | Dobra Firma | Paweł Rochowicz

Zabudowa wnękowa tylko wtedy może korzystać z preferencyjnej 8-proc. stawki VAT, jeśli jej usunięcie spowoduje zniszczenie konstrukcji mieszkania – twierdzi Ministerstwo Finansów.

Spór administracji skarbowej z firmami instalującymi szafy wnękowe zdaje się nie mieć końca. Po tym, jak Naczelny Sąd Administracyjny 24 czerwca 2013 r. wydał na ten temat uchwałę (I FPS 2/13), wydawało się, że problem jest rozwiązany. Jednak minister finansów wydał interpretację ogólną (PT10/033/5/133/WLI/14/RD30577) na ten temat. Choć nie kwestionuje ona treści uchwały NSA, to w praktyce tworzy inne rozumienie prawa do stosowania obniżonej 8-proc. stawki VAT.

Fiskus: Kołki nie wystarczą

Sąd w uchwale przyjął stanowisko, że dla uznania budowy szafy wnękowej za modernizację lokalu najważniejsze jest konstrukcyjne połączenie komponentów szafy i elementów lokalu. W rezultacie ma to stworzyć trwałą zabudowę spełniającą funkcję użytkową. Do tak sformułowanych warunków minister dołożył jednak swoje. Zauważył, że komponenty meblowe takich szaf nie mogą funkcjonować w obrocie tak, jak to ma miejsce w przypadku mebli „wolno stojących". Obniżonej stawki nie można zatem zastosować, jeśli zabudowa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament