Minister instruuje podatników: szafa powinna być z cegieł
Zabudowa wnękowa tylko wtedy może korzystać z preferencyjnej 8-proc. stawki VAT, jeśli jej usunięcie spowoduje zniszczenie konstrukcji mieszkania – twierdzi Ministerstwo Finansów.
Spór administracji skarbowej z firmami instalującymi szafy wnękowe zdaje się nie mieć końca. Po tym, jak Naczelny Sąd Administracyjny 24 czerwca 2013 r. wydał na ten temat uchwałę (I FPS 2/13), wydawało się, że problem jest rozwiązany. Jednak minister finansów wydał interpretację ogólną (PT10/033/5/133/WLI/14/RD30577) na ten temat. Choć nie kwestionuje ona treści uchwały NSA, to w praktyce tworzy inne rozumienie prawa do stosowania obniżonej 8-proc. stawki VAT.
Fiskus: Kołki nie wystarczą
Sąd w uchwale przyjął stanowisko, że dla uznania budowy szafy wnękowej za modernizację lokalu najważniejsze jest konstrukcyjne połączenie komponentów szafy i elementów lokalu. W rezultacie ma to stworzyć trwałą zabudowę spełniającą funkcję użytkową. Do tak sformułowanych warunków minister dołożył jednak swoje. Zauważył, że komponenty meblowe takich szaf nie mogą funkcjonować w obrocie tak, jak to ma miejsce w przypadku mebli „wolno stojących". Obniżonej stawki nie można zatem zastosować, jeśli zabudowa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta