Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowy o zakazie konkurencji zwiększają bezpieczeństwo firmy

08 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Karolina Sznajder
źródło: materiały prasowe

Członkowie zarządu zatrudnieni na podstawie umów o pracę są szczególną kategorią pracowników. Łączą ich ze spółką dwa rodzaje więzi: pracownicza oparta na przepisach prawa pracy oraz korporacyjna bazująca na przepisach prawa handlowego.

Znajomość rynku danej branży, wysoce specjalistyczna wiedza, dostęp do planów biznesowych lub innych szczególnie ważnych dla firmy informacji mogą przesądzać o specjalnej wartości niektórych pracowników dla firmy, ale także i dla jej konkurentów. Atuty pracownika w postaci jego doświadczenia i wiedzy, które zostały zdobyte u konkretnego pracodawcy, mogą być jednocześnie zagrożeniem dla niego. Polega ono na potencjalnym ryzyku ich wykorzystania przez pracownika w celu podjęcia przez niego działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, która może stanowić zagrożenie dla jego interesów.

Dlatego popularność zdobyło zawieranie przez pracodawców ze swoimi pracownikami umów o zakazie konkurencji, obejmujących zarówno okres zatrudnienia, jak i czas po ustaniu stosunku pracy.

O ile zawieranie takich umów z szeregowymi pracownikami nie budzi większych kontrowersji od strony formalnej, o tyle zawieranie ich z członkami zarządów poddane jest szczególnym wymogom formalnym, które są niezwykle istotne dla oceny ich ważności.

Z uwagi na to, że członkowie zarządu to z założenia osoby mające najszerszy dostęp do informacji o działalności spółki, warto zadbać o to, aby umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament