Postrajkowe porozumienia płacowe obowiązują
Uzgodnienia z załogą, które zostaly podpisane przez jednostkę sektora publicznego z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, są ważne i mają skutki prawne dla pracowników.
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 24 września 2013 r. (III PK 88/12).
Sąd rejonowy wyrokiem z 10 listopada 2011 r. zasądził od pozwanego pracodawcy (szpitala) jako wynagrodzenie za pracę na rzecz powodów – lekarzy – wyrównania pensji od 2009 r.
Stan faktyczny był taki: w wyniku jednej z uchwał Krajowego Zjazdu Lekarzy, wskazującej na konieczność zagwarantowania minimalnego wynagrodzenia lekarzy w uzależnieniu od średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, jeszcze w 2006 r. w pozwanym szpitalu wszczęto spór zbiorowy. Ponieważ nie doszło do porozumienia, rozpoczął się strajk. Ostatecznie jednak zawarto porozumienie kończące spór zbiorowy. Wskazano w nim definicję średniej krajowej, rozumianej jako przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, publikowane przez GUS za rok poprzedni. W § 3 wprowadzono gwarancję płacy minimalnej, gdyby wynagrodzenie liczone ze średniej krajowej było niższe od już otrzymywanego. W § 7 i § 8 ustalono minimalne progi wynagrodzenia tej grupy zawodowej wobec przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2008 r. pracodawca podwyższył pensje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta