Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba czytać etykiety energetyczne

08 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Czy lepiej wybrać urządzenie oznaczone literą D czy literą A? A jak interpretować dane dotyczące zużycia wody przez zmywarkę do naczyń? Na te pytania odpowiada specjalny poradnik przygotowany przez UOKiK.

Ile wody w ciągu roku zużyje pralka? Czy lodówka nie będzie za głośna? Odpowiedzi na pytania dotyczące parametrów artykułów gospodarstwa domowego (AGD) można znaleźć na etykietach energetycznych zamieszczonych na takich urządzeniach. Każdy producent musi obowiązkowo taką etykietę przygotować. Co istotne, istnieje także ich wzór, dzięki czemu są one identyczne, a to ułatwia porównywanie parametrów sprzętu, niezależnie od tego, kto jest ich producentem.

Etykiety energetyczne informują o podstawowych parametrach technicznych sprzętów. Pozwalają w łatwy i szybki sposób porównać właściwości dostępnych na rynku produktów tego samego typu. Pomaga to dokonać konsumentowi najlepszego wyboru. Informacje umieszczone na etykietach pozwalają, jeszcze przed zakupem, na obliczenie np. tego, ile dane urządzenie zużyje prądu czy wody. Etykieta jest identyczna w każdym państwie Unii Europejskiej. Jednak, aby skorzystać z tej wiedzy, trzeba wiedzieć, jak odczytywać te wszystkie informacje. I właśnie aby pomóc konsumentom w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament