Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nietykalność profesorów

08 kwietnia 2014 | Prawo | Dominika Pietrzyk

PROJEKT | Za sprawą posłów rektorzy mogą stracić możliwość zwolnienia mianowanego nauczyciela akademickiego rażąco naruszającego swoje obowiązki.

dominika pietrzyk

Krystyna Łybacka, przewodnicząca sejmowej podkomisji stałej ds. szkolnictwa wyższego, chce uzależnić zwolnienie mianowanego nauczyciela akademickiego – zwykle profesora lub doktora habilitowanego – od uzyskania zgody senatu uczelni. Na podstawie danych GUS można oszacować, że na 97 tys. nauczycieli akademickich co najmniej 23 tys. jest mianowanych.

Walka o nieusuwalność

Poprawkę wprowadzającą zmiany do art. 125 prawa o szkolnictwie wyższym Krystyna Łybacka zgłosiła na posiedzeniu podkomisji w związku z pracami nad nowelizacją ustawy.

Obwarowanie zwolnienia pracownika uzyskaniem zgody Senatu oznacza w praktyce, że organ ten będzie mógł zablokować zwolnienie nawet wtedy, gdy będą za tym przemawiać ważne względy, np. trudna sytuacja finansowa spowodowana niżem demograficznym. Część środowiska akademickiego zastanawia się, czemu ma służyć taka dodatkowa ochrona i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament