Przeróbki auta mogą drogo kosztować
Po 1 kwietnia nadal istnieją przepisy określające skutki wprowadzania zmian w pojazdach, dla których przeprowadza się dodatkowe badania techniczne.
Przepisy określające konsekwencje wprowadzania zmian w pojazdach samochodowych mają zastosowanie jedynie w przypadku przeróbek w niektórych pojazdach samochodowych. Chodzi o zmiany w tych pojazdach samochodowych, dla których podatnicy obowiązani są przeprowadzać dodatkowe badania techniczne >patrz tabela.
Wspomniane regulacje znajdują się w art. 86a ust. 11 ustawy o VAT. Mają one zastosowanie, jeżeli w jednym ze wskazanych pojazdów samochodowych wprowadzone zostały zmiany, w wyniku których pojazd ten przestaje należeć do jednej z trzech wymienionych grup pojazdów. W takich przypadkach pojazd samochodowy uznaje się za pojazd, który nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej:
1) od dnia wprowadzenia zmian – jeżeli data wprowadzenia zmian jest znana,
2) od okresu rozliczeniowego następującego po okresie rozliczeniowym, dla którego podatnik wykaże, że pojazd samochodowy spełniał wymagania, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 lub 2 ustawy o VAT – jeżeli podatnik jest w stanie wykazać to dla jakiegoś okresu rozliczeniowego,
3) od okresu rozliczeniowego, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył podatek naliczony od wydatków związanych z tym pojazdem samochodowym – w pozostałych przypadkach.
Przykład
Na początku kwietnia 2014 r. podatnik Krzysztof Nowak kupił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta