Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksporterzy mięsa tracą miliony przez embargo

08 kwietnia 2014 | Ekonomia
Wstrzymanie eksportu wieprzowiny uderza  w producentów trzody. Problem jest tym większy,  że – jak zwraca uwagę Związek Polskie Mięso – jej pogłowie  nie przekracza 11 mln sztuk i jest najniższe od ponad pół wieku. Maleje także liczba gospodarstw hodujących trzodę chlewną.  Na koniec 2012 r. było ich w Polsce około 260 tys. wobec  ok. 760 tys. w 2002 r.
źródło: Rzeczpospolita
Wstrzymanie eksportu wieprzowiny uderza w producentów trzody. Problem jest tym większy, że – jak zwraca uwagę Związek Polskie Mięso – jej pogłowie nie przekracza 11 mln sztuk i jest najniższe od ponad pół wieku. Maleje także liczba gospodarstw hodujących trzodę chlewną. Na koniec 2012 r. było ich w Polsce około 260 tys. wobec ok. 760 tys. w 2002 r.

Przemysł spożywczy. Nawet 10 mln zł dziennie tracić może branża mięsna 
z powodu utraty dostępu 
do rynków poza Unią. 
Jeżeli kryzys potrwa, 
grozi jej fala upadłości.

– Sytuacja jest już na tyle poważna, że nie wystarczą działania samego ministra rolnictwa. Potrzebne jest także większe zaangażowanie premiera i prezydenta – apelował podczas wczorajszej konferencji prasowej Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

Kryzys w branży mięsnej zaczął się pod koniec stycznia 2014 r. W reakcji na wykrycie na Litwie afrykańskiego pomoru świń (ASF) Rosja i Białoruś – dwa największe rynki eksportowe polskiej wieprzowiny – zamknęły swoje granice dla mięsa z Unii Europejskiej. Od połowy lutego – po tym, jak ASF wykryto także u dwóch dzików w Polsce – naszego mięsa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament