Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Język potoczny tylko w korespondencji nieoficjalnej

08 kwietnia 2014 | Administracja | Kinga Olszewska

Tekst poprawnie napisany nie oznacza pełnego sukcesu. Ważne są również etyka słowa i styl.

Poprawność językowa to cecha każdego tekstu – zarówno pisanego, jak i takiego, który ma zostać wygłoszony. Można tekst uznać za poprawny, jeśli jest zgodny z normą językową, której najpopularniejszą wykładnią są słowniki języka polskiego. Nie powinien razić błędami żadnego rodzaju – czy to gramatycznymi, czy leksykalnymi. Jednak to, że tekst jest poprawnie napisany, nie oznacza jeszcze pełnego sukcesu. Ważne są również takie aspekty jak etyka słowa czy styl.

Podstawą norma wzorcowa

Poza tym, co jest niezmiernie ważne, można wyróżnić w języku polskim dwie normy: wzorcową i potoczną. Ten sam wyraz, dłuższe lub krótsze wyrażenie w normie wzorcowej uznane za niepoprawne, w potocznej, zwanej użytkową, będą dopuszczalne. Kiedy należy posługiwać się normą wzorcową? Na pewno we wszelkiego rodzaju wypowiedziach o charakterze publicznym, w przemówieniach, wystąpieniach, w oficjalnych rozmowach, w których biorą udział np. przedstawiciele urzędów, choćby rzecznicy prasowi, samorządów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament