Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reformy będą efektywne?

08 kwietnia 2014 | Ekonomia

Banki centralne działają jak straż pożarna, która nie gasi pożaru, tylko go ogranicza – pisze ekonomista.

Stanisław Gomułka

W okresie kryzysu finansowego ostatnich kilku lat zmalał popyt na kredyt ze strony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Wynika to po części z zaostrzenia kryteriów przez banki komercyjne w przyznawaniu kredytów, a po części ze spadku zdolności kredytowej i zwiększonej ostrożności w podejmowaniu kredytów przez te podmioty, które taką zdolność jeszcze mają.

Zaostrzenie kryteriów kredytowych wynikało z kolei stąd, że w sytuacji pojawienia się dużej ilości „złych kredytów" w momencie pęknięcia bańki spekulacyjnej w 2008 r. na rynkach nieruchomości i akcji przedsiębiorstw, banki komercyjne obniżały ryzyko własnego bankructwa przez zmniejszenie relacji kredytów do własnego kapitału. Ta reakcja obronna banków groziła nasileniem recesji w sferze realnej, nawet dużym wzrostem ryzyka superrecesji na skalę wielkiej depresji lat 30. ubiegłego wieku. W odpowiedzi na to ryzyko banki centralne obniżyły swoje stopy procentowe niemal do zera i rozpoczęły trwającą do dziś operację dodruku pieniądza na dużą skalę.

Motywacja główna dla tego typu działań banków centralnych była i jest taka, że niemal zerowa bazowa stopa procentowa obniża rynkowe stopy procentowe i w rezultacie podtrzym uje ogólny popyt na pieniądz, a przynajmniej zmniejsza spadek tego popytu. Równocześnie silny wzrost podaży pieniądza bazowego banków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament