Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawcę reprezentuje pełnomocnik lub rada nadzorcza

08 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | KSD

Za pracodawcę, zgodnie 
z art. 31 § 1 kodeksu pracy, czynności w sprawach 
z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.

O ile nie powinno budzić wątpliwości, że wobec szeregowych pracowników przy zawieraniu umowy o zakazie konkurencji spółkę będą reprezentowali członkowie zarządu zgodnie z zasadami reprezentacji obowiązującymi w spółce bądź inne upoważnione osoby, np. dyrektor HR upoważniony przez zarząd do zawierania umów o zakazie konkurencji, o tyle reprezentacja spółki przy zawieraniu takiej umowy z członkiem jej zarządu podlega szczególnym rygorom, wynikającym z przepisów kodeksu spółek handlowych. W znalezieniu dokładnych wytycznych dotyczących zawierania umów o zakazie konkurencji z członkiem zarządu pomaga analiza tych przepisów oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Zgodnie z art. 210 § 1 k.s.h. w umowie między spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a członkiem zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Podobna zasada obowiązuje na podstawie art. 379 § 1 k.s.h. w spółce akcyjnej, z tą różnicą, że w spółce akcyjnej pełnomocnika do zawierania umów z członkiem zarządu powołuje uchwałą walne zgromadzenie.

Wskazane przepisy k.s.h. są szczególne wobec regulacji wynikającej z art. 31 kodeksu pracy i mają charakter bezwzględnie obowiązujący,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament