Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można lekceważyć prawa strony do udziału w postępowaniu

08 kwietnia 2014 | Administracja

Podmiot, któremu przysługuje status strony postępowania administracyjnego, ma prawo do czynnego udziału w każdym jego stadium. Niedopełnienie tego obowiązku przez organ może skutkować uchyleniem decyzji.

W postępowaniu administracyjnym stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, a także każdy, kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Art. 10 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) nakłada na organ prowadzący obowiązek zapewnienia stronom czynnego udziału w sprawie. Realizacja tego uprawnienia w praktyce ma ogromne znaczenie. Pozwala bowiem stronie na kontrolowanie przebiegu sprawy, uprawnia do przedstawienia swojego stanowiska, składania i uzupełniania dokumentów mogących mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy czy wypowiedzenia się co do zgromadzonego w toku postępowania materiału dowodowego.

Rodzaj uprawnień

Uprawnienie do czynnego udziału w postępowaniu administracyjnym może mieć charakter ogólny lub szczególny. To pierwsze uprawnienie (o charakterze ogólnym) rozumiane jest jako prawo do uczestniczenia w postępowaniu jako strona. Aby to prawo mogło zostać zrealizowane, organ prowadzący postępowanie musi w prawidłowy sposób ustalić wszystkie podmioty, które powinny zostać uznane za stronę, a następnie zawiadomić je o toczącym się postępowaniu.

Przykład:

W toku postępowania administracyjnego o wydanie decyzji o warunkach zabudowy zmarła jedna ze stron postępowania – właściciel nieruchomości sąsiadującej z działką, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament