Złożyć łatwo, wycofać trochę trudniej
Przedsiębiorca, który składa wniosek o wszczęcie postępowania, a następnie o jego umorzenie, musi sobie zdawać sprawę z konsekwencji swojego działania. Organ podatkowy nie zawsze przychyli się do jego żądania.
Złożyliśmy wniosek o wszczęcie postępowania podatkowego. Po jakimś czasie okazało się, że księgowa się pomyliła, podatek zapłacono i zobowiązanie podatkowe jest uregulowane. Czy da się wycofać taki wniosek? Jak to zrobić? – pyta czytelnik.
Podatnik może złożyć wniosek o umorzenie postępowania podatkowego, które zostało wszczęte na jego wniosek, ale nie zawsze organ podatkowy przychyli się do takiego żądania. Ustawodawca dopuścił możliwość umorzenia postępowania, czy to na wniosek podatnika, czy z urzędu, jednak po spełnieniu pewnych obligatoryjnych przesłanek. Nie zawsze bowiem jest możliwe, aby wszczęte już postępowanie mogło zostać umorzone.
Obligatoryjnie...
Zgodnie z art. 208 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), jeśli postępowanie podatkowe z jakiejkolwiek przyczyny stało się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta