Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za opóźnienie przelewu pensji odsetki i odszkodowanie

08 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Rafał Krawczyk
Rafał  Krawczyk
źródło: materiały prasowe
Rafał Krawczyk

Pracodawca ma obowiązek doliczyć odsetki do świadczeń wypłacanych zatrudnionym z opóźnieniem, nawet jeśli nie on zawinił. Dodatkowo sąd może mu nakazać zrekompensowanie pracownikom szkody, jaką ponieśli z tego powodu.

Służą temu odsetki ustawowe za opóźnienie każdej płatności. Przysługują one zatrudnionemu niezależnie od tego, czy strony przewidziały konieczność ich wypłacania w umowie lub wewnętrznych przepisach płacowych pracodawcy.

Jak trafnie ujął Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 26 stycznia 2012 r. (I ACa 1445/11), w odróżnieniu od odsetek kapitałowych, które są wynagrodzeniem za korzystanie z cudzych pieniędzy i wynikają z treści czynności prawnej, odsetki ustawowe, których wierzyciel domaga się jako rekompensaty za opóźnienie w zapłacie sumy pieniężnej, mają podstawę prawną w ustawie (art. 481 § 1 kodeksu cywilnego). Aby ich żądać, strony nie muszą zawierać żadnego porozumienia w tej sprawie.

Nie tylko od kosztów

Pracownik może domagać się odsetek zarówno za opóźnioną wypłatę pensji, jak i każdego innego świadczenia pieniężnego. Te ustawowe obciążają jednak pracodawcę tylko wtedy, gdy na czas nie zrealizuje zobowiązań pieniężnych. Nie trzeba ich zatem wypłacać za przekroczenie terminu spełnienia innych powinności, np. za naruszenie czasu wydania świadectwa pracy czy innych dokumentów zatrudnieniowych.

Żądań o zapłatę odsetek nie musi obawiać się także pracodawca, który opóźnia wypłatę kosztów procesu przyznanych etatowcowi przez sąd w wyroku uwzględniającym jego powództwo. Zgodnie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9809

Wydanie: 9809

Spis treści
Zamów abonament