Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stara-nowa firma wypłaci nagrodę za jubileusz

14 października 2014 | Prawo i praktyka | Małgorzata Kozłowska

PROCEDURA | Do pracowników przejętego przedsiębiorstwa trzeba stosować dotychczas obowiązujące ich warunki zatrudnienia. Aby je zmienić, konieczne jest wypowiedzenie. W przypadku układu zbiorowego pracy może ono przynieść skutek najwcześniej po roku od przejścia firmy.

Pracodawca, który przejmuje zakład lub jego część, z mocy prawa staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Za zobowiązania wynikające z tego stosunku powstałe przed tym przejściem dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie. Wynika to z treści art. 231 § 1 i 2 kodeksu pracy. W konsekwencji nowy pracodawca jest związany wszystkimi postanowieniami umów o pracę oraz układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania obowiązujących w przejętej firmie.

Przejęcie pracowników wraz z przedsiębiorstwem jest niezależne od jakichkolwiek czynności. Następuje ono z mocy prawa. Dlatego niedopuszczalne jest jakiekolwiek porozumienie między poprzednim i nowym pracodawcą, wyłączające zastosowanie postanowień regulaminu płac obowiązującego w przejętym zakładzie. Te postanowienia można zmienić na niekorzyść podwładnych wyłącznie na mocy porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 k.p.).

Procedura zmian

Takie wypowiedzenie uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki pracy lub płacy. Jeśli odmówi ich przyjęcia, jego umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu tego wymówienia.

Pracownik może odmówić zgody na zmianę warunków zatrudnienia do połowy okresu wypowiedzenia. Jeśli do tego czasu nie złoży takiego oświadczenia, uznaje się, że zgadza się na zmiany. Warunkiem jest, aby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament