Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd pyta, bo dba o budżet

14 października 2014 | Prawo | Beata Rogalska
źródło: archiwum prywatne

Pytanie instytucji udzielającej wsparcia dla firm o liczbę przyznanych dotacji, wystawionych dokumentów itp. nie jest naruszeniem praworządności – uważa prawniczka.

Beata Rogalska

 

Organy podatkowe mogą weryfikować prawidłowość rozliczeń z podatków w ramach czynności sprawdzających również uregulowanych w ordynacji. Czy jednak można mówić o niezależnych od przepisów ordynacji, ogólnych i uniwersalnych podstawach prawnych, które umożliwiają organom władzy państwowej kierowanie pytań do beneficjentów pomocy publicznej o liczbę i wysokość otrzymanych dotacji, liczbę i wysokość udzielonych ulg obniżających zobowiązania wobec państwa (np. ulgi we wpłatach stanowiących parapodatki)?

Rozliczanie z pomocy

Przedstawione przeze mnie zagadnienie jest o tyle skomplikowane, że nie wszystkie instytucje państwowe w związku z poborem należności stanowiących środki publiczne lub przekazywaniem, np. cyklicznie, co miesiąc dotacji stosują przepisy ordynacji podatkowej.

Wyjaśnię, że art. 82 ordynacji podatkowej i wydane do niego przepisy wykonawcze przewidują obowiązek przekazywania informacji na pisemne żądanie organu podatkowego o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo z prawa pracy, mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę, jeżeli wartość należności lub zobowiązania wynikającego z umów zawartych z jednym kontrahentem przekroczyła równowartość 10 tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament