Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja ma charakter uznaniowy

14 października 2014 | Administracja

Prezydent nie umorzy pomocy 
w spłacie kredytu mieszkaniowego, jeżeli wnioskodawca, który powołuje się na brak możliwości ich spłaty spowodowany trudną sytuacją majątkową i rodzinną, nie potrafi udokumentować tego faktu.

Czego dotyczył spór

Sprawa dotyczyła wniosku jednej z mieszkanek o umorzenie prawie 5 tys. zł pomocy w spłacie kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami ustawowymi. Podstawę rozstrzygnięcia stanowił art. 17 ust. 1 i 3 ustawy z 19 czerwca 2009 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę (dalej: ustawa o pomocy państwa), w związku z art. 76 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Z akt sprawy wynikało, że wnioskodawczyni dwiema decyzjami została przyznana pomoc państwa w spłacie kredytu mieszkaniowego. Na ich podstawie wypłacono jej sześć rat pomocy. Ale 1 czerwca 2010 r. zaprzestano przekazywania pomocy w związku z utratą przez nią statusu osoby bezrobotnej. Następnie w maju 2012 r. do kobiety wysłano pismo z informacją o obowiązku spłaty długu w ratach od lipca 2012...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament