Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się odwołać od negatywnej oceny okresowej

14 października 2014 | Administracja
Członek korpusu służby cywilnej podlega ocenie co 24 miesiące. Jeśli otrzyma negatywną notę, musi być ponownie oceniony po upływie sześciu miesięcy od dnia zapoznania się z tą oceną. Na zdjęciu: egzamin dla kandydatów na urzędników służby cywilnej
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Członek korpusu służby cywilnej podlega ocenie co 24 miesiące. Jeśli otrzyma negatywną notę, musi być ponownie oceniony po upływie sześciu miesięcy od dnia zapoznania się z tą oceną. Na zdjęciu: egzamin dla kandydatów na urzędników służby cywilnej
Kto przeprowadza ocenę osób zajmujących wyższe stanowiska  w służbie cywilnej
źródło: Rzeczpospolita
Kto przeprowadza ocenę osób zajmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej

Dwie następujące po sobie negatywne oceny okresowe otrzymane przez urzędnika każą dyrektorowi generalnemu zwolnić go z pracy.

Ocenie okresowej podlegają urzędnicy służby cywilnej oraz pracownicy tej służby zatrudnieni na podstawie umów na czas nieokreślony. Co do zasady przeprowadza ją bezpośredni przełożony członka korpusu służby cywilnej. Wyjątkiem są niektóre wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wymienione w art. 81 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: usc). (>patrz tabela)

Ocena okresowa dotyczy wykonywania przez członka korpusu służby cywilnej (dalej: s.c.) obowiązków wynikających z opisu zajmowanego przez niego stanowiska pracy. Sporządza się ją na piśmie i niezwłocznie zapoznaje z nią osobę ocenianą. Jej wynik może być przez ocenianego przyjęty lub zakwestionowany poprzez wniesienie sprzeciwu czy w dalszej kolejności odwołanie do sądu pracy.

Fakt, że ustawodawca przewidział możliwość weryfikacji ocen okresowych, należy ocenić pozytywnie. Od wyniku oceny okresowej zależy bowiem kariera zawodowa zarówno urzędnika, jak i pracownika służby cywilnej, choć tylko w przypadku tego pierwszego ustawa wymaga określonego sposobu postępowania (awans w przypadku pozytywnej oceny i zwolnienie z pracy w przypadku ocen negatywnych). Brak szczegółowego trybu postępowania w tym zakresie sprawia jednak, że pewne kwestie budzą wątpliwości. Niejednolite orzecznictwo też nie ułatwia członkom korpusu s.c. życia.

Pozytywna ocena

Ewentualny awans urzędnika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament