Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik w delegacji powinien otrzymać pieniądze na czas

14 października 2014 | Dobra Firma | Aneta Szwęch

PIT/CIT | Świadczenia dla podwładnych za podróże służbowe są dla pracodawcy kosztem w miesiącu, za który są należne. Ale muszą być terminowo zwrócone. Przekazane z opóźnieniem mogą być uwzględnione dopiero z chwilą ich faktycznej wypłaty.

Aneta Szwęch

  • Spółka z o.o. świadczy roboty budowlane na terytorium całego kraju. Pracownikom spółki, którzy wykonują zadania służbowe na poszczególnych budowach zlokalizowanych w różnych miejscach Polski, przysługuje zwrot wydatków związanych z odbyciem podróży służbowej. Jakie zasady obowiązują spółkę przy ustalaniu terminu wypłaty należności za podróż służbową? W którym momencie wydatki z tego tytułu spółka może uznać za koszty uzyskania przychodów? – pyta czytelniczka.

Zasady rozliczania należności przysługujących pracownikom za czas podróży służbowej określają przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167, dalej rozporządzenie). Z § 5 ust. 1 rozporządzenia wynika, że pracownik rozlicza koszty podróży służbowej nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia tej podróży. Przepis ten nakłada więc na pracownika obowiązek rozliczenia delegacji najpóźniej w ciągu 14 dni po zakończeniu podróży służbowej. Jednak w rozporządzeniu nie ma mowy o tym, w jakim terminie pracodawca ma obowiązek zapłaty należności za czas podróży służbowej po jej rozliczeniu przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament