Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wręczenie upominku nie zawsze z VAT

14 października 2014 | Dobra Firma | Tomasz Krywan
Kiedy od gratisu nie płaci się VAT
źródło: Rzeczpospolita
Kiedy od gratisu nie płaci się VAT

ROZLICZENIA | Nieodpłatne przekazanie towarów, przy których nabyciu przedsiębiorca miał prawo do odliczenia podatku, 
co do zasady, jest obciążone daniną. Są jednak wyjątki.

Tomasz Krywan

  • Spółka przekazuje kontrahentom oraz potencjalnym kontrahentom różnego rodzaju towary (próbki, prezenty, materiały reklamowe itp.), przy których nabyciu przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT. Kiedy nieodpłatne przekazywanie takich towarów nie jest obciążone tym podatkiem? – pyta czytelnik.

Nieodpłatne przekazywanie przez podatnika należących do jego przedsiębiorstwa towarów, przy których nabyciu (względnie wytworzeniu lub imporcie albo nabyciu, imporcie lub wytworzeniu części składowych) przysługiwało prawo do odliczenia, co do zasady, jest opodatkowane VAT (zob. art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Ale nie zawsze.

Na przykład materiały reklamowe

Przyjmuje się, że nieodpłatne przekazywanie towarów nie podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli przekazywany towar nie ma dla nabywcy żadnej wartości użytkowej (konsumpcyjnej). Stanowisko takie zajmują zarówno sądy administracyjne (zob. przykładowo wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 lipca 2011 r., I FSK 1201/10 oraz z 1 grudnia 2011 r., I FSK 300/11), jak i organy podatkowe. Tytułem przykładu można wskazać interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 29 maja 2013 r. (IPTPP1/443-182/13-4/MW), w której za prawidłowe zostało uznane stanowisko podatnika, że w szczególności ze względu na brak wartości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament