Jak dochodzić przed sądem podpisania kontraktu
PRAWO CYWILNE | Umowa przedwstępna to taka, przez którą jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej i konkretnej umowy przyrzeczonej. W tej pierwszej należy pecyzyjnie i jasno określić wszystkie istotne postanowienia oraz termin zzwiązania tą drugą.
Anna Borysewicz
W braku oznaczenia terminu obowiązuje ten wskazany przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli jednak obu stronom przysługuje omawiane uprawnienie, a każda z nich podała inny czas, wówczas wiąże termin zakreślony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie >patrz przykład 1. Należy podkreślić, że wykluczone jest domaganie się zawarcia umowy przyrzeczonej, gdy w ciągu jednego roku od dnia zawiązania umowy przedwstępnej nie wyznaczono terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej >patrz przykład 2.
Przykład 1
Pani Ksenia zamierza sprzedać swoje udziały w spółce jawnej na rzecz pani Emilii (jednego ze wspólników). Kobiety 21 lipca 2014 r. zawarły umowę przedwstępną, ale nie określiły w niej terminu podpisania umowy przyrzeczonej. Pani Ksenia 5 października 2014 r. wystosowała więc do pani Emilii e-mail (jego odbiór nastąpił 6 października 2014 r.), w którym wskazała na 15 października br. jako dzień zawarcia kontraktu przyrzeczonego. Natomiast pani Emilia 7 października br. wysłała do pani Kseni pismo, w którym zażądała podpisania umowy przyrzeczonej 31 października 2014 r. Nadała je przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru. „Zwrotka" zaś była opatrzona datą 8 października 2014 r. Pani Ksenia stwierdziła zatem, że kontrakt przyrzeczony powinien być podpisany 15 października...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta