Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oficer jest w wojsku, a nie w biurze

14 października 2014 | Administracja

Często używanie nazw anglojęzycznych nie ma żadnego uzasadnienia poza chęcią podniesienia prestiżu danej instytucji.

Wraz z ekspansją na polskim rynku firm mających swoją główną siedzibę poza granicami naszego kraju coraz częściej spotykamy się z obcojęzycznymi określeniami stanowisk czy też z ich nieudolnymi kalkami. Nie jest to zjawisko nowe, ale chyba coraz powszechniejsze. Osoby poszukujące zatrudnienia na portalach internetowych, jeśli chcą chociażby zmienić rodzaj wykonywanej pracy i zapoznać się z nowymi dla siebie nazwami stanowisk, muszą nieodzownie zaopatrzyć się w słownik angielsko-polski.

Współpraca z zagranicą

Wysoką frekwencją w bazach ogłoszeń cieszy się zawód menedżera, z dodanymi do tej nazwy rozmaitymi określeniami, np.: Marketing Manager, Area Sales Manager, Finance and Administration Manager czy Human Resource Manager. W języku polskim te funkcje brzmią kolejno: kierownik działu marketingu, kierownik sprzedaży, kierownik działu finansowo-administracyjnego, kierownik działu personalnego. Przetłumaczone od razu stają się jasne i bardziej przyjazne dla oka.

O tym, czy określenia tych funkcji powinny być zapisywane po polsku czy po angielsku, decyduje m.in. fakt, czy firma prowadzi aktywną współpracę z partnerami z zagranicy. Wtedy ma to swoje uzasadnienie praktyczne i wpływa na sprawne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament