Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy przetwarzasz dane na potrzeby umowy, nie musisz mieć odrębnej zgody

14 października 2014 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Jeżeli dane osobowe klienta są niezbędne do podpisania oraz wykonania kontraktu, to na ich gromadzenie nie trzeba mieć jego dodatkowej zgody. Takie przetwarzanie informacji będzie zgodne z prawem.

Wciąż się zdarza, że firmy i inne podmioty wymuszają na swoich klientach, aby ci udzielili zgody na przetwarzanie obejmujących ich danych osobowych. Dzieje się tak, gdy w treść umowy, jaką chce podpisać klient w celu zakupu jakiegoś produktu lub skorzystania z konkretnej usługi, wpleciona jest klauzula zgody. Wygląda to w ten sposób, że osoba zgadzająca się na zaproponowane warunki umowy zgadza się jednocześnie na przetwarzanie danych w celu wykonania tej umowy, jak i często w innych celach wskazanych przez przedsiębiorcę, w tym na wykonywanie innych operacji na danych osobowych, np. ich przekazywanie innym podmiotom, udostępnianie, przekazywanie za granicę lub wykorzystywanie w celach marketingowych.

Błędne postępowanie

Warto zauważyć, że takie postępowania administratorów danych jest nieprawidłowe. Z takiej konstrukcji klauzuli zgody wynika bowiem, że jeśli klient nie zgodzi się na wykorzystywanie jego danych osobowych w sposób określony przez firmę w treści klauzuli, to tym samym nie zgodzi się na ich wykorzystywanie w celu wykonania umowy. Formularze zawierające takie zapisy są przedkładane do podpisu klientowi. Tym samym, klienci, przy okazji wypełniania przygotowanych przez różne firmy formularzy czy druków, są niejako zmuszani do wyrażania zgody na wykorzystywanie ich danych osobowych do określonych w klauzuli celów. Przy tym pozostają w przekonaniu, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament