Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nobel za łamanie monopoli

14 października 2014 | Ciekawa ekonomia
Jean Tirole to znany w środowisku akademickim naukowiec
autor zdjęcia: Eric Cabanis
źródło: AFP
Jean Tirole to znany w środowisku akademickim naukowiec

Francuz Jean Tirole został laureatem nagrody ufundowanej przez Bank Szwecji.

Elżbieta Glapiak

To jest nagroda za poskramianie wpływowych firm – tak sekretarz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk Staffan Normark uzasadnił decyzję i zinterpretował oficjalny komunikat, który głosił, iż laur przyznano „za analizę siły rynku i regulacji".

Profesor Jean Tirole stworzył teorię dotyczącą łączenia się karteli w świetle przepisów wpływających na działania monopolistów. Interesuje go, jak motywować duże firmy, które niekoniecznie są produktywne, i jak powstrzymywać je przed nadużywaniem swej pozycji na rynku, m.in. poprzez blokowanie mniejszych, ale konkurencyjnych dla nich przedsiębiorstw. Laureat stworzył modele dla rządów, które mogą posługiwać się nimi, by regulować działania dużych firm bez strat dla konkurencji i klientów.

Jean Tirole ma 61 lat, pracuje na uniwersytecie w Tuluzie. Oprócz analiz dotyczących siły rynku zajmuje się badaniami teorii gier, bankowością, finansami oraz ekonomią i psychologią. Jest przewodniczącym zarządu fundacji Jean-Jacques Laffont w Szkole...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament