Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nierzetelna ewidencja na ryzyko szefa

14 października 2014 | Prawo i praktyka | Piotr 
Nietrzpiel

ORZECZENIE. Jeżeli z powództwem o zapłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe wystąpi osoba, która była zatrudniona w firmie, gdzie zaniedbywano obowiązki dotyczące prowadzenia dokumentacji związanej z czasem pracy, to na pracodawcę przechodzi ciężar dowodu, że te pieniądze jej się nie należą.

Takie stanowisko wyraził  Sąd Okręgowy w Poznaniu w wyroku z 23 maja 2014 r. (VI Pa 150/14).

Sąd rejonowy wyrokiem z 19 grudnia 2013 r. uwzględnił w części powództwo byłych pracownic o zasądzenie wynagrodzenia z tytułu wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. U pracodawcy funkcjonowała lista obecności, ale kobiety nie podpisywały jej regularnie przed opuszczeniem miejsca pracy, ale z opóźnieniem 3–4- -miesięcznym. Uzupełniały ją jednego dnia za cały brakujący okres. Ponadto wpisywano zawsze tylko liczbę godzin wynikającą z umowy, nawet jeśli podwładna przepracowała dodatkowe godziny.

Na podstawie przeprowadzonych dowodów sąd przyjął, że powódki pracowały w godzinach nadliczbowych i zasądził obliczoną część dochodzonych kwot.

Pracodawca wniósł apelację od tego wyroku. Sąd odwoławczy, uznając za prawidłowe ustalenia poczynione przez sąd I instancji, oddalił ją. Podzielił pogląd, że ciężar dowodu w kwestii czasu pracy w godzinach nadliczbowych nie obarcza wyłącznie pracownika, który dochodzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament