Nierzetelna ewidencja na ryzyko szefa
ORZECZENIE. Jeżeli z powództwem o zapłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe wystąpi osoba, która była zatrudniona w firmie, gdzie zaniedbywano obowiązki dotyczące prowadzenia dokumentacji związanej z czasem pracy, to na pracodawcę przechodzi ciężar dowodu, że te pieniądze jej się nie należą.
Takie stanowisko wyraził Sąd Okręgowy w Poznaniu w wyroku z 23 maja 2014 r. (VI Pa 150/14).
Sąd rejonowy wyrokiem z 19 grudnia 2013 r. uwzględnił w części powództwo byłych pracownic o zasądzenie wynagrodzenia z tytułu wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. U pracodawcy funkcjonowała lista obecności, ale kobiety nie podpisywały jej regularnie przed opuszczeniem miejsca pracy, ale z opóźnieniem 3–4- -miesięcznym. Uzupełniały ją jednego dnia za cały brakujący okres. Ponadto wpisywano zawsze tylko liczbę godzin wynikającą z umowy, nawet jeśli podwładna przepracowała dodatkowe godziny.
Na podstawie przeprowadzonych dowodów sąd przyjął, że powódki pracowały w godzinach nadliczbowych i zasądził obliczoną część dochodzonych kwot.
Pracodawca wniósł apelację od tego wyroku. Sąd odwoławczy, uznając za prawidłowe ustalenia poczynione przez sąd I instancji, oddalił ją. Podzielił pogląd, że ciężar dowodu w kwestii czasu pracy w godzinach nadliczbowych nie obarcza wyłącznie pracownika, który dochodzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta