Dotacja nie musi być ewidencjonowana w podatkowej księdze
Jedynym miejscem, gdzie można księgować kwoty otrzymanego dofinansowania, jest kolumna 16 (uwagi). Ujmuje się w niej faktycznie otrzymane przez podatnika przychody, i dotyczące ich wydatki, ale niemające wpływu na PIT.
- Przedsiębiorca (osoba fizyczna) w ramach prowadzonej działalności realizuje projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego – program operacyjny „Kapitał ludzki" (EFS PO KL). W realizowanych projektach organizowane są szkolenia komputerowe, których celem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności w zakresie obsługi komputera (potrzebnych w każdym zawodzie). Na warunkach określonych w umowach na realizację projektów w ramach EFS PO KL instytucje pośredniczące/wdrażające przyznają dofinansowanie w formie dotacji rozwojowej na realizację projektu w wartości stanowiącej nie więcej niż 100 proc. całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu. Finansowanie tych projektów odbywa się ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wypłacanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (85 proc. kosztów kwalifikowalnych) i budżetu państwa (15 proc. kosztów kwalifikowalnych). Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy postępuje prawidłowo, nie ujmując otrzymanych przychodów w tej księdze? – pyta czytelnik.
Dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków są przychodem z działalności gospodarczej, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta