Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacja nie musi być ewidencjonowana w podatkowej księdze

14 października 2014 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Jedynym miejscem, gdzie można księgować kwoty otrzymanego dofinansowania, jest kolumna 16 (uwagi). Ujmuje się w niej faktycznie otrzymane przez podatnika przychody, i dotyczące ich wydatki, ale niemające wpływu na PIT.

  • Przedsiębiorca (osoba fizyczna) w ramach prowadzonej działalności realizuje projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego – program operacyjny „Kapitał ludzki" (EFS PO KL). W realizowanych projektach organizowane są szkolenia komputerowe, których celem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności w zakresie obsługi komputera (potrzebnych w każdym zawodzie). Na warunkach określonych w umowach na realizację projektów w ramach EFS PO KL instytucje pośredniczące/wdrażające przyznają dofinansowanie w formie dotacji rozwojowej na realizację projektu w wartości stanowiącej nie więcej niż 100 proc. całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu. Finansowanie tych projektów odbywa się ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wypłacanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (85 proc. kosztów kwalifikowalnych) i budżetu państwa (15 proc. kosztów kwalifikowalnych). Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy postępuje prawidłowo, nie ujmując otrzymanych przychodów w tej księdze? – pyta czytelnik.

Dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków są przychodem z działalności gospodarczej, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament