Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nawet przy usłudze gastronomicznej danina się należy

14 października 2014 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Z WOKANDY. Przedsiębiorca, który na wydzierżawionym terenie w wiacie sezonowej przygotowuje na bieżąco posiłki i sprzedaje je klientom, musi płacić opłatę targową.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 13 sierpnia 2014 r. (I SA/Sz 274/14).

Stan faktyczny

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, która zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej jest zakwalifikowana jako pozostała usługowa działalność gastronomiczna i ruchome placówki gastronomiczne (PKD 56.29 Z,56.10 B). Tłumaczyła, że dzierżawi teren i prowadzi działalność w wiacie gastronomicznej sezonowej, niebędącej budynkiem ani jego częścią, niezwiązanej na stałe z gruntem. Na wydzierżawionej powierzchni świadczy usługi gastronomiczne polegające na przygotowaniu z półproduktów dań obiadowych kuchni polskiej, włoskiej oraz serwowaniu napojów.

Zapytała, czy taka działalność gospodarcza podlega opłacie targowej. Sama była przekonana, że nie. W przypadku usług gastronomicznych nie można bowiem wystawić towaru na widok publiczny. Towar ten nie istnieje i powstaje dopiero z półproduktów po przyjęciu zamówienia od konsumenta. Przy serwowaniu napojów występuje zaś usługa odpieczętowania (odkapslowania, odkręcenia), po czym napój przelewany jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament