Nawet przy usłudze gastronomicznej danina się należy
Z WOKANDY. Przedsiębiorca, który na wydzierżawionym terenie w wiacie sezonowej przygotowuje na bieżąco posiłki i sprzedaje je klientom, musi płacić opłatę targową.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 13 sierpnia 2014 r. (I SA/Sz 274/14).
Stan faktyczny
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, która zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej jest zakwalifikowana jako pozostała usługowa działalność gastronomiczna i ruchome placówki gastronomiczne (PKD 56.29 Z,56.10 B). Tłumaczyła, że dzierżawi teren i prowadzi działalność w wiacie gastronomicznej sezonowej, niebędącej budynkiem ani jego częścią, niezwiązanej na stałe z gruntem. Na wydzierżawionej powierzchni świadczy usługi gastronomiczne polegające na przygotowaniu z półproduktów dań obiadowych kuchni polskiej, włoskiej oraz serwowaniu napojów.
Zapytała, czy taka działalność gospodarcza podlega opłacie targowej. Sama była przekonana, że nie. W przypadku usług gastronomicznych nie można bowiem wystawić towaru na widok publiczny. Towar ten nie istnieje i powstaje dopiero z półproduktów po przyjęciu zamówienia od konsumenta. Przy serwowaniu napojów występuje zaś usługa odpieczętowania (odkapslowania, odkręcenia), po czym napój przelewany jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta