Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Buchalter może zrujnować przedsiębiorcę

14 października 2014 | Prawo i praktyka | Dorota Gajos-Kaniewska

FINANSE | Umowa z biurem rachunkowym powinna precyzyjnie określać zakres czynności, jakich wykonywania przedsiębiorca oczekuje od księgowego.

Dorota Gajos- Kaniewska

Przekonał się o tym przedsiębiorca z kartą podatkową, który miał zapłacić 792 zł podatku, a po kontroli fiskusa musi wysupłać 100 tys. zł.

Piotr N. prowadził jednoosobową działalność gospodarczą: produkcja i wykańczanie mebli. Nie zatrudniał pracowników,  samodzielnie prowadził dokumentację księgową i podatkową, a z urzędem skarbowym rozliczał się w formie karty podatkowej.  Kilka lat temu zaczął chorować. Aby wywiązać się z zawartych umów postanowił zatrudnić pracowników i powierzyć prowadzenie księgowości profesjonalnemu podmiotowi. Teść polecił mu biuro rachunkowe prowadzone przez Beatę M.

Strony podpisały na pół roku umowę zlecenia o prowadzeniu ewidencji przychodów i rozliczeń podatku VAT, w której Beata M. występowała jako doradca.  Zobowiązała się m.in. do  prowadzenia i przechowywania dokumentacji podatkowej z należytą starannością, w sposób zgodny z prawem i posiadanymi dokumentami.  Ewidencje i dokumenty miały być przechowywane w siedzibie doradcy, miał je tam dostarczać zleceniodawca. Zobowiązał się on także niezwłocznie informować doradcę o wszystkich zdarzeniach powodujących zmiany, a także o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9966

Wydanie: 9966

Spis treści
Zamów abonament